Rheinsberg w Brandenburgii

RHEINSBERG to miasteczko usytuowane zaledwie godzinę od Berlina i granic Polski.

 

Na szczególna uwagę zasługuje tu pałac.

Piękny pałac Schloss Rheinsberg był w latach 1736 -1740 rezydencją następcy tronu, późniejszego króla Prus, Fryderyka Wielkiego. Park Fryderyka powiększono i przekształcono na jeden z najwcześniejszych sentymentalnych ogrodów pejzażowych w Niemczech. Przebudowa, realizowana przez Henryka w jego rezydencji przez pół wieku, została ukoronowana urządzeniem reprezentacyjnych komnat i letnich apartamentów jako wczesnoklasycystycznej kreacji artystycznej. Z czasów następcy tronu, Fryderyka, zachowała się m. in. wspaniała lustrzana sala. Następca tronu założył tutaj dwór muz, gdzie z dala od Berlina mógł się poświęcać swoim filozoficznym, literackim i muzycznym zainteresowaniom.
Po objęciu władzy Fryderyk podarował pałac swojemu bratu, Henrykowi. Książę, dyplomata o randze europejskiej, kontynuował  z całą wspaniałością od 1752 r. tradycje dworu muz. Park Fryderyka powiększono i przekształcono na jeden z najwcześniejszych sentymentalnych ogrodów pejzażowych w Niemczech.
Przebudowa, realizowana przez Henryka w jego rezydencji przez pół wieku, została ukoronowana urządzeniem reprezentacyjnych komnat i letnich.

Bilet do pałacu kosztuje 8 euro (ulgowy 6 euro). W poniedziałki pałac jest zamknięty.

Miasteczko jest przystosowane do osób niepełnosprawnych, wszelakie udogodnienia i funkcjonalność są na bardzo wysokim poziomie. Ponadto z łatwością znajdziecie tu wiele restauracji, również dla  dla wegetarian. Mieści się tutaj  galeria rzeźby i instrumentów strunowych.

.

Podziękowania za zaproszenie dla @odkryjbrandenburgie i dla Klary Piwnickiej – Hensche.

fot. film monix film 2019

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *