Live cooking w Resort Mark Brandenburg Neuruppin-wakacje 2019

 

Resort Mark Brandenburg w Neuroppin to obiekt hotelowo-termalno-rastauracyjny połozony nad uroczym i rekreacyjnym jeziorem Neuruppiner. Pod tym linkiem macie  szczegóły. Dzisiaj opowiem Wam o niezwykłych daniach kulinarnych, jakie podają tu w dwóch restauracjach i jednym bistro z widokiem na jezioro.

Prawdziwe piękno pochodzi z wewnątrz – tą zasadę zna także szef kuchni Mattias Kleber, który serwuje na oczach gości świeżutkie pyszności z regionu Ruppin. Live cooking, czyli gotowanie na „żywo” odbywa się w Restauracji SEEWIRTSCHAWT. Za szklanym oknem na środku restauracji ustawiona jest wyspa kuchenna i tam kucharze są  w swoim kulinarnym raju. Wszystko co podają do stołu gościom – robią na żywo! A produkty, których używają pochodzą od lokalnych gospodarzy. Dania przez to zyskuja na smaku i jakości.

Zjecie tu pyszne dania z regionu min. Tatar siekany ze świeżej polędwicy a podawany z jajkiem  przepiórki i piklami, Flan z mozarella i Grana Padano ( trochę alzacki ale przez dodanie charakterystycznej w smaku oliwy nadaje ton brandenburski), Jagnięcinę smażona na maśle, Sandacza i szczupaka smażonego na maśle. Oliwa ze świeżymi ziołami podawana jest do wielu dań, którą przywiozłam do Polski a i wy ja zakupicie w hotelowym sklepiku, i niezapomniane w smaku goryczkowatego chmielu  – piwo Weiber.

Witam w Resort Mark Brandneburg. Mamy tu 3 restauracje z 3 roznymi kuchniami: jest to Seewirtschaft – restauracja a la carte gdzie serwujemy ryby, jest Bistro oraz restautacja Parzival. Kuchnia nasza opieraj sie na produktach regionalnych i sezonowych. Zapraszam Panstwa do naszych restauracji  i sprobowania smakowitosci przyrzadzanach przez naszych kucharzy z produktow od okolicznych rolnikow i z okolicznych jezior. Smacznego.

A Wieczorem przy nastrojowym kominku barman wyczaruje egzotyczne drinki. Mnie urzekły te z rumem

A w drugiej restauracji Parzivall, zjecie śniadania i obiadokolacje w formie bufetu szwedzkiego z szeroką gamą serów, wędlin i świeżych sałat jak. Restauracja oferuje równiez dania  a la carte.

Mnie szalenie zasmakowała zupa selerowo – jabłkowa podawana z czipsami z marchewki.

Tu z uroczą i niezastąpioną Klarą Piwnicką- Hensche, która oprowadzi i pokaże Brandenburgię jak nikt inny.

 

https://www.resort-mark-brandenburg.de/en/dining/seewirtschaft/

 

 

    

Podziękowania za zaproszenie dla @odkryjbrandenburgie i dla Klary Piwnickiej – Hensche.

fot. film monix film 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *