TRNAVA – SŁOWACJA – WAKACJE 2019

Na zaproszenie Slovakia.Travel odwiedziłam kraj trnavski a Trnawa (Trnava)to stolica kraju trnavskiego. Z Polski udałam się do Bratysławy, a stamtąd to już 40 min busem i jesteście na miejscu w Trnawie.

Trnawa to najstarsze wolne miasto królewskie na Słowacji a w przeszłości przez kilka wieków także główny ośrodek kultu religijnego ówczesnych Węgier TRNAWA. W chwili obecnej dynamicznie się rozwijającym ośrodkiem regionu leżącego między Bratysławą a Nitrą.Mają tutaj swoje siedziby: Uniwersytet Trnawski i Uniwersytet Cyryla i Metodego. Od 1978 roku Trnawa jest słowacką metropolitalną siedzibą arcybiskupa. W 1987 roku centrum miasta stało się miejskim rezerwatem zabytkowym.

Miłośnicy sztuki dobrze znają „Trnawską Wiosnę Muzyczną im. M. Sch. Trnavskiego”. Impreza nosi imię wybitnego kompozytora, pochodzącego z Trnawy. Wielka popularnością cieszy się także międzynarodowy festiwal muzyki country Dobrofest Trnava, organizowany co roku w czerwcu oraz wrześniowy Jarmark Trnawski.

HISTORIA

Trnawa powstała prawdopodobnie pod koniec IX wieku na skrzyżowaniu szlaków handlowych jako niewielka osada targowa, a od dnia tygodnia, w którym odbywały się targi nosiła wówczas nazwę Sobota. Pierwsza wiarygodna pisemna wzmianka o Trnawie pochodzi z 1211 roku, jednakże o wiele ważniejszy jest dokument króla Beli (Wojciecha) IV z 1238 roku, który przyznawał Trnawie jako pierwszemu miastu słowackiemu przywileje wolnego miasta królewskiego.Największy rozkwit osiągnęła Trnawa w XVI wieku, kiedy to stała się ważnym ośrodkiem handlowym. W okresie między pierwszą a drugą wojną światową Trnawa stała się trzecim pod względem wielkości miastem słowackim. Wzrosło wtedy jej znaczenie jako ośrodka gospodarczego a kulturalnego zachodniej Słowacji, posiadającym olbrzymie zaplecze rolne. Tę pozycję miasto utrzymuje do chwili obecnej.

ZABYTKI 

Zabytki znajdujące się w historycznym centrum miasta wchodzą w skład miejskiego rezerwatu zabytkowego.
Niewiele miast w Europie Środkowej może się poszczycić tak długimi odcinkami muru obronnego. Zachowane do chwili obecnej upewnienia trnawskie są architektonicznym unikatem, będąc najważniejszymi zabytkami swojego rodzaju w Europie. Pochodzą z okresu od XIII do XVI wieku.

Dominantą rynku i całego miasta jest wieża miejska. W 1574 roku zbudował ją na gotyckich fundamentach mistrz Jakub, a z jej tarasu widokowego roztacza się przepiękny widok na Trnawę i jej okolicę.

Najcenniejszym zabytkiem sakralnym jest pierwsza wczesnobarokowa budowla o tak dużym znaczeniu na terenie Słowacji – kościół uniwersytecki. Perłą jego wnętrza jest kolosalny drewniany ołtarz główny z 1640 roku. Z kościołem uniwersyteckim są połączone inne obiekty uniwersyteckie, którymi są: kolegium, gimnazjum, uniwersytet, seminaria i konwikty.

Na Placu św. Mikołaja stoi w miejscu romańskiego kościółka z XIV wieku następny znaczący gotycki zabytek architektury – Bazylika Św. Mikołaja. W latach od 1543 a do 1820 pełnił funkcje świątyni katedralnej arcybiskupa ostrzyhomskiego.

#TRNAVA

Kościół uniwersytecki z jego perłą – kolosalnym drewnianym ołtarzem głównym z 1640.

Na wieży miejskiej z jej tarasu widokowego roztacza się przepiękny widok na Trnawę i jej okolicę.

W odrestaurowanej Synagodze Cafe.

GOLF. Akademia golfa Trnava i plac zabaw, zagrasz w golf i footgolf. Piwo Karpat  umili każdemu pobyt, nawet tym nie grającym w golfa.

Niedaleko Trnavy znajduje się Dworek w Dolnej Krupie, gdzie odbywają się degustacje słynnego miodu a raczej wina różanego – nalewkę. No i kolejna degustacją win miodowych medalowych. Te wina są słodkie i półsłodkie, pysznie deserowe. Odpowiednio schłodzone przywołują zapach i smak lata. Miody zakupicie na miejscu w tutejszym sklepiku – APIMED. Innym specjałem są wszelakie kosmetyki na bazie miodu czy propolisu. Polecam.

Podziękowania dla Bea Egriova z Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

fot. monix film 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *