MOJMIROVCE SŁOWACJA – WAKACJE 2019

Z Nitry (zachodnia Słowacja) udałam  się do Pałacu Mojmírovce,  który położony jest 15 km na południe od metropolii województwa nitrzańskiego, w miejscowości Mojmírovce. Pierwsza pisemna wzmianka o dawnym miasteczku z bogatą historią pochodzi z 1156 roku. W miejscowości znajduje się kilka imponujących zabytków, które świadczą o ciekawych dziejach. Do nich zalicza się wspomniany już pałac Mojmírovce, znajdujący się w romantycznym otoczeniu parku będącego obszarem chronionego krajobrazu.

Początki historii pałacu sięgają końcowego okresu tzw. wojen tureckich, kiedy do okolicznych miejscowości zaczęli wracać uciekinierzy – dawni ich mieszkańcy jak również przybysze z innych zakątków. W 1721 roku członkowie szlacheckiego rodu Hunyady zbudowali okazały pałac w stylu barokowym, później, po pożarze i poważnych zniszczeniach pałac przebudowano i wówczas otrzymał klasycystyczny wystrój. Częścią składową pałacu był także nie istniejący już ogród botaniczny nazywany „szklarnią”.

Dumą rodu szlacheckiego Hunyady była duża stadnina, w której hodowano rasy szlachetnych koni arabskich, hiszpańskich i włoskich. Sukcesy osiągane w dziedzinie hodowli koni były impulsem do zorganizowania publicznych wyścigów konnych, które po raz pierwszy odbyły się na posiadłości rodu Hunyady w 1814 roku. Zapisały się one w historii jako pierwsze wyścigi konne na terenach ówczesnego  Królestwa Węgier.

Po kolejnych przebudowach w okresie późniejszym, pałac i była stadnina służą obecnie jako nowoczesny hotel i centrum kongresowe oferujące rozmaite usługi w zakresie ruchu turystycznego. Barokowo – klasycystyczny pałac w Mojmírovcach jest nie tylko dominującym obiektem ale również ośrodkiem kultury, turystyki i centrum edukacyjnym Województwa Nitrzańskiego. Zapraszam do galerii zdjęć popniżej i zobaczcie Kochani jak tu uroczo i smacznie. Dania kuchni słowackiej to istne dzieła sztuki a smakowały do tego wybornie. Na pewno nie będziecie się tu nudzili bo po pierwsze na ścianach zobaczycie dzieła malarskie, tyle że to kopie wielkich mistrzów. Wieczorne strzelanie i bowling a poranny basen doda wam poweru tak jak mnie  na kolejne dni wakacji. Słowacja na trzy dni ? Na ile tylko chcecie. Polecam !!

www.kastielmojmirovce.sk

Kwiatki jadalne w Mojmirowskim menu podczas degustacji regionalnych win . A tu z Beą Egriovą.

Atrakcje relaksujące.

Piekne wnętrza barokowego pałacu.

Pyszne bo różnorodne śniadanie w Pałacu w Mojmirovcach.

Uwaga! W każdej restauracji na Słowacji

INFORMACJE

Jak dojechać: pociąg do Bratysławy, busem.  Lub samolotem do Wiednia, busem do Bratysławy. Samochodem – Koszt od 300 zł/os

Noclegi od 200 zł/os.

Lunch 8 EU

Piwo 2 EU i taniej

Wina zakupione w Winotece od 4 EU

Podziękowania dla Bea Egriova z Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Fot. monix film 2019.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *