NITRA na Słowacji – Wakacje 2019

Na zaproszenie Słowackiej Organizacji Turystycznej  zwiedziłam Słowację w regionie Nitry i Trnavy.  Kochani!! na wakacje 2019 jest to region jak znalazł – zapewniam – będziecie zachwyceni. Ale na początek trochę informacji niezbędnych.

Starodawna NITRA jest nie tylko najstarszym miastem na Słowacji, ale także znaczącym centrum gospodarczym zachodniej Słowacji, siedzibą dwóch uniwersytetów i ośrodkiem szkolnictwa i badań w zakresie gospodarki rolnej.

NITRA (83 265 mieszkańców) jest czwartym pod względem liczby mieszkańców miastem na Słowacji. Jest miastem nowoczesnym, z bogatym życiem kulturalnym Teatralna Nitra, Nitrzańska Wiosna Muzyczna, ogólnokrajowe słowackie uroczystości dożynkowe) .

HISTORIA

W literaturze mówi się o Nitrze jako o najstarszej osadzie typu miejskiego na Słowacji (z lat siedemdziesiątych IX wieku). Na przełomie VIII i IX wieku uformowało się tutaj samodzielne politycznie Księstwo Nitrzańskie, na czele którego stał książę Pribina. Był on pierwszym znanym władcą Słowian, których uważa się za protoplastów dzisiejszych Słowaków. Pribina wybudował w Nitrze w 828 roku pierwszy chrześcijański kościół na terytorium dzisiejszej Słowacji.

Księstwo Nitrzańskie przetrwało jeszcze następne dwa stulecia, później weszło w skład państwa węgierskiego. Około 1000 roku w Ostrzyhomiu  powstało arcybiskupstwo i rejon Nitry stał się jego biskupstwem. W archiwum biskupstwa nitrzańskiego zachowały się do chwili obecnej dwa cenne egzemplarze pergaminu, zwane „Dokumentami zoborskimi“. Powstały one w latach 1111 i 1113. Są to najstarsze znane oryginalne teksty pisane sporządzone na terytorium dzisiejszej Słowacji.

Wielkimi zgłoskami w dziejach miasta zapisał się dzień 2 września 1248 roku, kiedy to Nitra stała się wolnym miastem królewskim.

ZABYTKI

Zabytki znajdujące się w historycznym centrum miasta wchodzą w skład miejskiego rezerwatu zabytkowego.
Centralną dominantą miasta jest Zamek Nitrzański z Katedrą św. Emerama.

Pod zamkiem wyrosło Miasto Górne, które znalazło się wewnątrz gotyckich fortyfikacji zamku. Swój dzisiejszy barokowo-klasycystyczny wygląd zawdzięcza przede wszystkim tzw. Dużemu Seminarium, franciszkańskiemu klasztorowi i kościołowi oraz Domowi Żupy. Zwiedzający tę część miasta z pewnością zatrzymają się przed Pałacem Klucha w stylu empire, z rzeźbą „Atlanta“ w narożu (ogólnie zwanego Corgoniem,  od nazwy którego pochodzi też nazwa znanego nitrzańskiego piwa).

Innymi interesującymi zabytkami są Klasztor z Kościołem św. Piotra i Pawła oraz Klasztor i Kościół Pijarów.

PROPOZYCJA  WYCIECZEK  TURYSTYCZNYCH

Pod względem turystycznym atrakcję stanowi wycieczka na górę Zobor. Oprócz przepięknego widoku na Nitrę i okolicę, oferuje przyjemne spacery po parku leśnym po trasie szlaku edukacyjnego Zobor. Szlak powrotny z góry Zobor prowadzi przez dzielnice miasta z winnicami, także turyści mogą się zatrzymać w którejś z małych winiarni, znanych z oferty win o przyjemnym smaku.

BLISKO Polski a zwłaszcza południowej, wszystkim ze Śląska i Małopolski polecam szczególnie miejsce na wypad letni 2,3 dniowy. SPA, winoteki, miejsca dla dzieci, zabytki, świetna kuchnia i jest co w dzisiejszych czasach bardzo istotne – jest  bezpiecznie!!!

Moja przygoda ze Słowacją zaczęła się kilka lat temu bo jestem z Katowic i na weekend wypad do Słowacji to przysłowiowa bułka z masłem. Ale teraz z Warszawy też jesteśmy w kilka godzin – jak dojechać pod galerią zdjęć. A moja galeria została wykonana w jeden dzień, tak tak w tylu miejscach można być w tak krótkim czasie a na dodatek zwiedzić dokładnie Nitrę i okolicę.

Bramy do Nitry odwiedziłam już o 9:00 rano. Starówke zwiedzamy pieszo, musicie mieć wygodne buty. Czeka nas wszak wycieczka na 

Biblioteka Diecezjalna.

Biblioteka Diecezjalna z najcenniejszymi zbiorami starych książek na
Słowacji, których początki sięgają XII wieku. Powyżej najmniejszy na świecie Koran.

Panorama z wieży Zamku NItra. Żeby zobaczyć tak piękne widoki musicie pokonać ponad 100 schodów.

Zwiedzanie Nitry z przewodnikiem. Pozdrawiam!!

Muzeum Diecezjalne, piwnica pod zamkiem, fosa gotycka www.nitrianskyhrad.sk

Lunch w nowo otwartej restauracji Castellum pod zamkiem, która otrzymała nagrodę
za architekturę 2017   www.nitrianskyhrad.sk/castellum-cafe/

Krótka wizyta w Zamku Topoľčianka www.zamok-topolcianky.sk  NIestety nie można robić zdjęć wewnątrz , gdzie zobaczycie imponujące zbory porcelany narodowej jak również imponując zbiory mebli z kolekcji Henryka XVI.

Wizyta w winnicy Topoľčianky związana z degustacją wina i zakupem wina.
www.vinotop.sk

 

INFORMACJE

Jak dojechać: pociąg do Bratysławy a stamtąd busem lub samolotem do Wiednia potem busem do Bratysławy lub samochodem – koszt od 300 zł/os

Noclegi od 200 zł/os.

Lunch 8 EU

Piwo 2 EU i taniej

wina zakupione  w Winotece od 4 EU

Podziękowania dla Bea Egriova z Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Fot. monix film

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *