Live Cooking w Resort Mark Brandenburg

Resort Mark Brandenburg w Neuroppin to obiekt hotelowo-termalno-rastauracyjny połozony nad uroczym i rekreacyjnym jeziorem Neuruppiner. Pod tym linkiem macie  szczegóły. Dzisiaj opowiem Wam o niezwykłych daniach kulinarnych, jakie podają tu w dwóch restauracjach i jednym bistro z widokiem na jezioro.

Prawdziwe piękno pochodzi z wewnątrz – tą zasadę zna także szef kuchni Mattias Kleber, który w hotelowym bistro „Widok na Jezioro”  i restauracjach serwuje na oczach gości świeżutkie pyszności z regionu Ruppin. Live cooking, czyli gotowanie na „żywo” odbywa się w Restauracji SEEWIRTSCHAWT. Za szklanym oknem na srodku restauracji ustawiona jest wyspa kuchenna i tam kucharz zą w swoi kulinarnym raju. Wszystko co podaja do stołu gościom – robią na żywo! Produkty, których używaja pochodzą od lokalnych gospodarzy. Danie przez to zyskuja na smaku i jakości.

Monix w podróży absolutnie poleca:

Tatar siekany ze świeżej polędwicy podawany z jajkiem  przepiórki, piklami

Flan z mozarella i Grana Padano, trochę alzacki ale przez dodanie charakterystycznej w smaku oliwy nadaje ton brandednburski plackowi z serami włoskimi na dodatek.

Jagnięcinę smażona na maśle

Sandacza i szczupaka smażonego na maśle

Oliwa ze świeżymi ziołami podawana jest do wielu dań, którą przywiozłam do Polski i urozmacam sobie teraz dania.

piwo Weiber

W drugiej restauracji Perhival, zjecie śniadania w formie bufetu szwedzkiego z szeroką gamą serów, wędlin i świeżych sałat jak. Restauracje oferuje rownież obiadokolacje jaki dania a la carte

Mnie szalenie zasmakowała zupa selerowo – jabłkowa podawana z czipsami z marchewki.

 

https://www.resort-mark-brandenburg.de/en/dining/seewirtschaft/

 

 

    

Podziękowania za zaproszenie

fot.. i film monix film 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *