Brandenburgia na week? TAK!!

Na zaproszenie TMB Tourismus-Marketing Branderburg GmbH odwiedziłam Brandenburgię. I jak myślicie,  czy opłaca się z Polski  przyjechać tylko na weekend do naszych sąsiadów po zachodniej stronie? Oczywiście, że tak !!!  I to z wielu powodów. Brandenburgia to przede wszystkim kraina jezior ( to takie niemieckie Mazury)  no i wielu ścieżek rowerowych.  Ale czy tylko? Zaraz się dowiecie.

Jest to land o największej ilości wód powierzchniowych w Niemczech. Przez Brandenburgię płynie wiele rzek, między innymi Odra, Dahme, Haweli, Rhin. Jest to region jezior – szacuje się, że jest ich około 3 tysięcy. I tak jak ja możecie się zdecydować na  podróż statkiem wycieczkowym, jest to bardzo popularny sposób na zwiedzanie tego landu. Podczas rejsu można podziwiać nie tylko uroki przyrody, ale także zabytki na wybrzeżach lub wyspach. Turyści często wybierają rejs po jeziorze Ruppiner See lub Scharmützelsee. Ja wybrałam rejs po jeziorze Ruppiner i jestem absolutnie zachwycona a po drodze mijaliśmy stateczki, barki i kajaki. Natomist osoby kochające duże miasta powinny skorzystać z możliwości rejsu między Berlinem i Poczdamem. Natomiast Ci, którzy lubią sport i przyrodę, mogą wybrać się na spływ kajakowy. Jednak piękno Brandenburgii to nie tylko woda, ale także lasy małe miasteczka ze starmi ryneczkami oraz pałace i pałacyk.  Liczne obszary są objęte ścisłą ochroną. W Brandenburgii jest przepiękny Park Narodowy, aż 240 rezerwatów przyrody oraz 11 parków krajobrazowych.

I tak jak pisałam rozwinięta jest turystyka rowerowa. Długość wszystkich dróg rowerowych szacuje się na ponad 7000 kilometrów. Do najpopularniejszych długodystansowych tras rowerowych Brandenburgii należą droga rowerowa Łaby, Międzynarodowy szlak rowerowy Odra – Nysa, droga rowerowa Berlin-Kopenhaga, droga rowerowa Berlin-Uznam i Tour Brandenburg. Noclegi rowerzystom oferuje sieć Bett+Bike, zorganizowana przez Powszechny Niemiecki Klub Rowerowy (ADFC). Jeśli pojedziecie pociągiem lub samochodem możecie zabierać rowery albo je wypożyczyć w Brandenbrugii!

Moja przygoda jak zwykle była fascynująca, bo rozpoczęłam ją od przyjazdu do Berlina. A przyjechałam z Warszawy pociągiem i w super warunkach dojechałam do centrum Berlina ( )w 6 godzin. W Berlinie wynajęłam samochód a jechałam z Klarą, która to mnie powitała na dworcu berlińskim. 70 km na północny zachód i po godzinie byłyśmy w urokliwym miasteczku NEURUPPIN A zatrzymałyśmy się w Resort Mark Brandenburg –  w  hotelu, położonym w malowniczej okolicy nad jeziorem Ruppiner See.

Cóż to za urocze miejsce!! Resort mieści się dosłownie nad samiuteńkim jeziorem, więc wszystkie atrakcje wodne miałam w zasięgu ręki. Dysponuje on dwiema restauracjami (wpis o smakołykach w następnym wpisie)oraz dużym spa, w którym wykorzystywane są wody lecznicze). W tym regionie to jedyne termy , woda w basenach jest zasolona w 8% , co sprzyja zdrowotności.  Restauracje w resorcie przygotowują pyszne dania tylko z ekologicznych produktów pozyskiwanych od lokalnych dostawców eco. O miasteczku Neuruppin, po którym jeździłam rowerem wypożyczonym z hotelu (za free) opowiem w następnym wpisie.

A dalej mieści się kolejne urokliwe miasto z obłędnym pałacem Schloss Rheinsberg…

RHEINSBERG – 28 km od Neuruppin jeszcze wyżej na północ

Piękny pałac Schloss Rheinsberg. Był w latach 1736 -1740 rezydencją następcy tronu, późniejszego króla Prus, Fryderyka Wielkiego. Park Fryderyka powiększono i przekształcono na jeden z najwcześniejszych sentymentalnych ogrodów pejzażowych w Niemczech. Przebudowa, realizowana przez Henryka (brata Fryderyka) w jego rezydencji przez prawie pół wieku, została ukoronowana urządzeniem reprezentacyjnych komnat i letnich apartamentów jako wczesnoklasycystycznej kreacji artystycznej. Z czasów następcy tronu, Fryderyka, zachowała się m. in. wspaniała lustrzana sala.

Uwaga!! Miasteczko jest przystosowane do osób niepełnosprawnych, wszelakie udogodnienia i funkcjonalność są na bardzo wysokim poziomie.

Ponadto z łatwością znajdziecie tu oprócz tradycyjnych restauracji z typowymi daniami regionalnymi, restauracje dla wegetarian, kafejek z doskonałymi słodyczami. Odwiedziłam też  galerię rzeźby francuskiego artysty Tony´ego Torrilhon´a  i sklep, w którym wykonuje się po dziś dzień instrumenty strunowe.

 

WITTSTOCK

Tu odbywa się wystawa kwiatów i będzie trwała do 6 października. W tej chwili podziwiamy dywany kolorowych tulipanów ale kwiaty będą się zmieniały z nadejściem kolejnych miesięcy. Poznałam tam uroczą  królową róż, która mnie oprowadziła. Jest co podziwiać bo kwiaty są zasiane  wokół całego miasteczka, które otoczone jest średniwiecznym murem obronnym.. Aha i jeśli macie więcej czasu to koniecznie zajrzyjcie tam do pawilonu, gdzie kupicie sadzonki i co więcej – odbywają sie tutaj szkolenia z zakresu florystycznego jak i pielęgnacji roślin.

W drodze powrotnej do Polski zwiedziłam ulubiony Berlin ale o nim w szczególe za jakiś czas.

Przyjeżdżajcie do Brandenburgii na weekend i na ile chcecie. Bo przecież Brandenburgia jest różnorodna i każdy spędzi tu wyjątkowy czas. MONIX W PODRÓŻY POLECA NA MAXA  BRANDENBURGIĘ!!

 

DLA KOGO BRANDENBURGIA?

Dla każdego: zakochanych par, rodzin  z dziećmi, singli i dla seniorów.

KOMUNIKACJI W REGIONIE I CENY

WYnajecie- 60-80 zł/doba plus paliwo. Pociągi są dosyć drogie i spóźniają się co najwyżej kilka minut, ale można kupić  Bahn Card – karta jest wysyłana na adres domowy, jednak otrzymujemy ją również na adres e-mail, skąd możemy ją wydrukować i zacząć używać od razu po zakupie.

DLA KOGO BRANDENBURGIA?

Rejs statkiem po jeziorze – 2h/12EU

Samolot Berlin –   500 zł

Pociąg Warszawa – Berlin 350 zł – I klasa

 

Dziękuję pięknie za zaproszenie ODKRYJ BRANDENBURGIĘ  – Reginie Zibell,  Klarze Piwnickiej – Hensche, Martyn Fennemann

oraz

Regina Sigune Schmidt-Ulbrich, Dyrektor Organiszacji Turystycznej Rheinsberg , Kenneth Hinze, Marketing Koordinator Resort Mark Branderburg Neuruppin i Norbert Janke z kawiarnia nad jeziorem w miejscowości Flecken Zechlin.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze dla: “Brandenburgia na week? TAK!!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *