BRANDENBURGIA

HALLO Z BRANDENBURG tym razem @monixwpodrozy zawitała do Brandenburgii. Odwiedzę kilka miejsc, o których wkrótce się dowiecie ale najpierw opowiem o samej Brandenburgii. Na terenie Brandenburgii leży Berlin,  wydzielony jako osobny kraj związkowy. Graniczy z krajami związkowymi: Maklemburgią – Pomorzem Przednim, Saksonią, Saksonią-Anhalt i Doliną Saksońską. Natomiast z Polską na wschodzie z województwami – zachodniopomorski i lubuskim. Stolicą Brandenburgii jest położony na południe od Berlina –Poczdam i  jest też największym miastem w kraju związkowym.

Brandenburgia ma powierzchnię 29 479 km² i liczba mieszkańców wynosi ok. 2 547 000.

Na południu Brandenburgii żyje ok. 20 000 Serbołużyczan. Oprócz języka niemieckiego używają języków: dolnołużyckiego i górnołużyckiego. Są to języki słowiańskie, pierwszy zbliżony bardziej do polskiego, jest językiem wymierającym. Drugi, górnołużycki, zbliżony do czeskiego nadal używany jest przez znaczną liczbę mieszkańców z okolic Budziszyna.

Jest to najbogatszy w wody śródlądowe region Centralnej Europy. Dlatego też został nazwany Błękitnym RajemDas blaue Paradies.

Pokrywające rozległy płaskowyż liczne jeziora – a jest ich wszystkich ponad trzy tysiące, w tym największe wewnętrzne jezioro Niemiec – Muritz ( wszystkie większe jeziora połączone są żeglownymi kanałami lub skanalizowanymi rzekami). Naturalnymi osiami komunikacyjnymi są dwie rzeki Hawela i Sprewa, natomiast sztucznymi dwa kanały Odra –Hawela i Odra – Sprewa. Długość szlaków żeglownych jest imponująca, przekracza 8 tysięcy kilometrów, z czego znaczna część, dostępna jest dla żeglugi motorowodnej.

W Brandenburgii rozwinięta jest turystyka rowerowa. Długość wszystkich dróg rowerowych szacuje się na ponad 7000 kilometrów. Do najpopularniejszych długodystansowych tras rowerowych Brandenburgii należą droga rowerowa Łaby, Międzynarodowy szlak rowerowy Odra-Nysa, droga rowerowa Berlin-Kopenhaga, droga rowerowa Berlin-Uznam i Tour Brandenburg. Długość Tour Brandenburg, wiodącego dookoła całego kraju związkowego Brandenburgii, wynosi ponad 1100 kilometrów. Noclegi rowerzystom oferuje sieć Bett+Bike, zorganizowana przez Powszechny Niemiecki Klub Rowerowy.

Jak dojechać, dla kogo Brandenburgia i czy zrelaksujesz się w pobliżu Berlina? O wszystkim się dowiecie z moich relacji na FB FP, Insta i tu na blogu @monixwpodrozy <3

Tschuus !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *