Tylko we Lwowie

Do Lwowa na 3 dni? Jasne, że tak!! Kochani bez wizy, ponadto blisko, bo lecicie tylko 1h 40min. I naprawdę jest pysznie. Lwów to piękne, niegdyś polskie miasto. Tak tak, akcenty polskie na każdym rogu ulicy… Chociażby w centralnym miejscu miasta usytuowany jest pomnik Adama Mickiewicza. I zaledwie kilka przystanków tramwajem pojedziecie  linią nr 7 i już jesteście na Cmentarzu Łyczakowskim.. pójdźcie/pojedźcie tam koniecznie… I znani i nie, i zasłużeni bardziej i bardzo… Pamięć  ot co pozostaje… Orlęta Polskie…

Lwów położony na brzegu Roztocza przez setki lat był jednym z najważniejszych ośrodków polskiej kultury i sztuki. Zgodnie z wolą Bolesława Jerzego II w 1340 roku miasto przekazane zostało Kazimierzowi Wielkiemu. Od tego czasu rozpoczął się dynamiczny rozwój Lwowa, utraconego przez Polskę w wyniku decyzji radzieckiego dyktatora Stalina…

Pałac Potockich we Lwowie  neorenesansowy, wzniesiony w latach 1888–1890 dla Alfreda Józefa Potockiego według projektu Juliana Cybulskiego; skonfiskowany przez Ukraińską SRR w 1940; odrestaurowany w latach 2001–2002, mieści rezydencję prezydenta Ukrainy we Lwowie i Lwowską Galerię Sztuki.

Grób Gabrieli Zapolskiej na Cmentarzu Łyczakowskim.

Orlęta Lwowskie.

—————————————————————————————————————

Lwów można zwiedzać na kilka sposobów, ja zwiedzanie połączyłam i  przez te trzy dni pobytu wyciągnęłam ile mogłam 🙂 A zatem kulinarnie, historycznie, kulturalnie i imprezowo! A jakże. Restauracje z prawdziwymi, ukraińskimi a  pysznymi daniami kosztowałam w kilku miejscach. Co jemy ? Co tu dużo pisać! Wszystko! Miłośnicy pierogów i potraw mącznych będą w swoim żywiole! Pierogi, warenyky, banosz, deruny, młynci, kulisz, soljanka i wiele innych… Ja się zakochałam na maxa w nadziewanej rybie i kiszonych pomidorach. I kawie. Poniżej galeria zdjęć z pysznościami. Ceny – naprawdę są bardzo niskie. A Restauracji dużo. Czy mam swoje ulubione? Dowiecie się juz wiosną, wtedy zrealizuję odcinek tv.

Przekąski do wódki i piwa – żołądki kurze smażone a podawane z sosem tatarskim, no i pierogi smażone nadziewane serem, ziemniakami, ze skwarkami i śmietaną! 🙂

Monix z pierogiem! Pierogi jak lubicie, jedzcie wszędzie a nie zawiedziecie się! Są Pychaaa!!

Gołąbki z cielęciną w sosie pomidorowym i ze śmietaną <3

Barszcz Ukraiński <3

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym zestaw obowiązkowy : kapusta biała kwaszona a zabarwiona burakiem czerwonym z kiełbaskami cielęcymi i gorącą miodówką!

W Teatrze Piwa piwo warzone na miejscu, karta zakąsek i muzyka na żywo!!

A tu ściana piwa w Teatrze Piwa, który zobaczycie w filmiku w kolejnym wpisie!! Absolutnie tam idźcie – Rynek! Orkiestra gra na żywo, obsługa rozdaje plastykowe butelki wszystkim gościom i zaczyna się zabawa!! wszystkie napięcia i wybuchy złości znikają po uderzaniu butelką w co popadnie!! Śmieszne to ale naprawdę się dobrze bawiłam!! Zobaczcie na filmiku:)

Przysmaki i wódki kupicie w sklepiku przy Restauracji Baczewski !A na śniadanie koniecznie do Baczewskiego  –  Szewska 8

Died Maroz powiedział, że nie bardzo jestem grzeczna ale wyjdę za mąż:))))))

Radio Lwowskie mieści się nieopodal centrum Lwowa, prowadzone przez zagorzałych Polaków. Audycje nadawane są w języku polskim i z polską muzyką.

https://www.radiolwow.org/#footer

Tutaj z Red. Marią Pyż rozmawiałyśmy o tym, co mnie urzekło we Lwowie i o nowej serii odcinków Monix w Podróży po Mazowszu. I planach na 2019 rok. Dziękuje pięknie za zaproszenie. Audycja do wysłuchania na stronie Radia.

Jarmark Bożonarodzeniowy zaprowadzi nas wprost do pięknej Opery Lwowskiej.

Opera Lwowska mieści się w samym centrum i odwiedźcie ją koniecznie!! Bilety zdobyć nie jest łatwo ale próbujcie: https://opera.lviv.ua/pl/repertoire/  lub w kasach. Przed operą, przed samym spektaklem. Ceny biletów 10-65zł. A jak sie nie uda to wejdźcie i zobaczcie to cudo architektury. Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej  zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to nie tylko dzieło sztuki architektonicznej, ale także rzeźby i malarstwa. Reprezentuje eklektyzm w sztuce.

Akurat jak odwiedziłam Lwów, wystawiono na deskach teatru po 113 latach  Manru I.Paderewskiego pod honorowym patronatem Konsula Polski. To był drugi raz… Cudowna Opera <3

 

Monix przed Operą Lwowską i operą ” MANRU”.( w PL zobaczycie te operę teraz w Teatrze Wielkim w reż.Mariusza Trelińskiego! – też doskonałe wykonanie, świetne stroje i scenografia – POLECAM!!!

Kawiarnie lwowskie – Kawiarnia Atlas Rynek 45 Prosecco, kremówka i panna c:) We Lwowie znajdziecie bardzo dużo kawiarni z doskonałą kawą i smakowitymi deserami. Kawiarnie i restauracje to taka tradycja od dawnych lat. Lwów był miastem, który się bawił i ta tradycja trwa do dzisiaj. Niezmiennie popularne są organizowane wieczory panieńskie i kawalerskie.

Plany na zdjęcia TV –  już wkrótce realizacja. Lina Ostapchuk i Anna Mariia Samson z Lviv Tourism Office <3

Piękne secesyjne kamienice.

Oryginały Gucci i Prada.

 

Jak sie poruszać po Lwowie – UBER – taniej niż w PL ale uwaga!!! niebezbieczeństwo czyha w WI-FI – uważajcie na transfer !! Minuta połączenia na Ukrainie to 5zł.

Przelot od 100 zł.

Hotele: 100-500zł ze śniadaniem Polecam Citadel Inn     http://citadel-inn.com    o którym w następym wpisie i na filmiku. Świetny również Hotel George – to najstarszy obiekt w samym centrum miasta. Następnym razem na pewno zawitam do niego. Wybór noclegów jest duży. Na booking.com znajdziecie. Popularne AIRNB i apartamenty priv. Ceny od 80 zł.

Lunch 15 zł

Kolacja 20 zł

Piwo/wódka 5zł

Wino 30zł

Dziękuje za zaproszenie Citadel Inn i Lwowskiej Organizacji Turystycznej / Lviv Tourism Office/ oraz za pomoc Annie Stuchlik.

W maju wybieram sie na zdjęcia TV, wtedy najem się znowu ;P KISS

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *