WARKA I RADOM

MAZOWSZE NAJZDROWSZE <3

Czy wiecie, że Mazowsze jabłkiem płynie?? Kochani – zagłębie warecko-grójeckie jest nazywane Największym Sadem Europy!! Tak też uzmysłówmy sobie, jakim bogactwem jest region mazowiecki!! Jabłka Grójeckie otrzymały znak Chronionego Odznaczenia Geograficznego przyznawany produktom wysokiej jakości. Jak jeść jabłka –  to tylko stąd – z Mazowsza:)

Ok, od tej pory szarlotka i kaczka z jabłkami nabrały zupełnie innego znaczenia!

Turystycznie i Warka i Radom maja kilka perełek na swojej trasie. I tak ulubiony przeze mnie od wczesnych lat słynny malarz – Jacek Malczewski ma swoje muzeum właśnie tutaj  – na rynku w Radomiu – to must have dla miłośników sztuki! A w nim najwybitniejsze dzieła artysty, w tym oczywiście „Autoportret z Muzą” – mój ulubiony! Zobaczycie tu wystawy stałe i czasowe a na stronie muzeum.edu.pl przejdźcie się na wirtualny spacer. Ruszcie się lepiej z domu!! Mazowsze o każdej porze roku jest ekscytujące! Wstęp za free na wystawy stałe!! Na wystawy czasowe 18 i 10zł.

W Radomiu pojedźcie koniecznie do Muzeum Wsi Radomskiej, które możecie zwiedzić też melexem – jak ja w programie:) Co zobaczymy?

Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej eksponowane są zabytki architektury ludowej, a wśród nich obiekty wchodzące w skład utworzonego zespołu wiejskiego: XIX- i XX-wieczne chałupy z Alojzowa, Kłonówka, Chomentowa, Jastrzębi i Bartodziejów tzw. biedniacza, XX-wieczny Dom Ludowy z Jedlni i remiza z Antoniowa, kuźnia, spichlerze, stodoły, studnie, szopy, obory, kurniki, chlewy, ubikacje, a także gołębnik, suszarnia tytoniu, sieczkarnia i olejarnia.
Ekspozycje muzealne we wnętrzach chłopskich chałup zmieniają się zgodnie z rocznym cyklem, wprowadzając zwiedzających w rytm tradycyjnych obchodów świąt liturgicznych.W skład zespołu wchodzą:

Niedaleko Radomia jest Czarnolas a w nim… no kto nie zna fraszek Pana Jana Kochanowskiego? Każdy!! Koniecznie odwiedźcie Muzeum Jana Kochanowskiego, wszak lipy już nie ma ale klimat przywodzi nam wspomnienia… cyfrowyczarnolas.pl Polecam!!

W Warce oprócz słynnych browarów jest równie słynne muzeum Płk Kazimierza Pułaskiego. Zachwyciła mnie budowla klasycystyczna Pałacyku w z białą elewacją jak i nagromadzone w niej eksponaty!! „Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki;” jak czytamy na stronie www.muzeum.pulaski.pl

Gdzie zjeść i spać?

Polecam MANOR HOUSE SPA w Chlewiskach – poprzedni wpis szczegółowo! Tam śpimy i delektujemy się aromatycznym jedzeniem.

W Warce jemy tu: Restauracja FUM  -dania z jabłkami i pysznie!! Kawiarnia Galeria RYNEK – szarlotka wypas!!

cdn.

Zdjęcia  MONIX FILM

Odcinek został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Produkcja MONIX FILM 2018

See youuuu <3 <3

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *