PŁOCK I SIERPC w jeden dzień? TAK!!

Czy zwiedzimy w  JEDEN DZIEŃ piękny, secesyjny Płock i tradycyjne Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu?? TAK!! Kochani zapraszam do obejrzenia odcinka MONIX W PODRÓŻY PO MAZOWSZU – SIERPC I PŁOCK a poniżej interesujące informacje na temat zwiedzenia tego urokliwego regionu MAZOWSZA!!

Płock warto zacząć zwiedzać od Wzgórza Tumskiego lub od drugiego brzegu Wisły, z którego rozciąga się piękny widok. Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny(ul. Mostowa2)należy do najstarszych i najbardziej ciekawych budowli w kraju (w podziemiach w Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag władców Polski-Władysława Hermana i jego syna Bolesława III Krzywoustego). Przy katedrze powstał w XIV w.zamek książęcy przebudowany na opactwo benedyktynów. Znajdują się tutaj dwie wieże – Szlachecka i Zegarowa-oraz Muzeum Diecezjalne. Ze Wzgórza Tumskiego ciągnie się wspaniały widok na Wisłę z plażą, molem oraz nowoczesnym amfiteatrem. Ulica Grodzka prowadzi do Starego Rynku, ulica Tumska w stronę Nowego Rynku.Na Starym Rynku z XV wieku, który  posiada klasycystyczny Ratusz usłyszymy hejnał grany o godz.12:00 i 18:00 z wieży ratuszowej.

W Płocku polecam:

AUDIORIVER – FESTIWAL MUZYKI ELEKTRONICZNEJ typu open-air organizowany pod koniec lipca na plaży nad Wisłą. https://www.audioriver.pl

MUZEUM MAZOWIECKIE – imponująca ekspozycja poświęcona sztuce secesyjnej na światowym poziomie –  to prawdziwy cud tego muzeum! To najstarsze polskie muzeum, posiada zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne oraz etnograficzne. ul.Tumska 8 Płock, +48 24 364 http://www.muzeumplock.eu/pl

ZOO – Miejski Ogród Zoologiczny ul.Norbertańska 2, Płock, +48 24 3660511 http://www.zoo.plock.pl

Informacja turystyczna: Płocka Lokalna Informacja Turystyczna Stary Rynek 8, Płock, +48 24 364 99 90 http://www.turystykaplock.eu

Odległość od Warszawy: 109 km.   Dojazd autobusem: z dworca Warszawa Zachodnia co 30 min.(podróż trwa około 2 godziny). Dojazd pociągiem: z dworca Centralnego z przesiadką w Kutnie co 2-3 godziny (podróż trwa 2,5-3 godziny).

Gdzie zjeść?

Polecam: KARCZMA – tradycyjnie i do syta 🙂  ANTRYKOT na Starym Rynku za fantastyczne burgery!!  BURATTA na podolszycach – dobre makarony i pizza ! Hotel Tumski – pycha kuchnia i widoki wprost na Wisłę!! Wieża Ciśnień – pycha steki!! A słodkości w Kawiarni Sempre – pychaaa ciachaa!!

Z Płocka (30 min. samochodem) koniecznie jedźcie do Sierpca z dwóch powodów!! Po pierwsze do muzeum:

MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU – o nim szczegółowo dowiecie się w odcinku Monix ale dodam, że zostało założone historycznie już 1975r. i w odróżnieniu od innych skansenów, do Sierpca postanowiono przenieść nie tylko historyczne wiejskie budynki z tej części Mazowsza ale także ich układ przestrzenny oraz autentyczne wnętrza.Pokazano tu 6 wsi typowych dla północno – zachodniego Mazowsza. A żywe zwierzęta oraz ogrody pełne kwiatów są dodatkowym atutem.

Po drugie do SPA i Hotelu SKANSEN : To miejsce po całym dniu zwiedzania zrelaksuje was na najwyższym poziomie!! Strefa wellness, baseny i jacuzzi wewnątrz i na zewnątrz!! Błogie masaże całego ciała i twarzy jak i perfekcyjne studio fryzur i makeup!! Ponadto smaczna kuchnia europejska z naciskiem na produkty tradycyjne i regionalne. Polecam też kraftowy belgijski browar!! I zawsze po intensywnym dniu możecie tu zostać na noc a rano napić się pysznej kawy i zjeść śniadanie <3     http://hotelskansen.pl 

Z Izabelą Stelmańską – Zastępcą Dyrektora ds.Promocji i Turystyki w Mazowieckim Urzędzie  Marszałkowskim

Z Panem Dyrektorwm Januszem Rzeszotarskim – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Foto: Jacek A. Kwiatkowski i Monix Film 2018

Filmy: Produkcja Monix Film 2018

Program TV MONIX W PODRÓŻY PO MAZOWSZU został sfinansowany ze środków  Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Dziękuję za pomoc w realizacji programu ogrodekdzidunia.pl, osm-sierpc.pl, hotelskansen.pl

Szczególne podziękowania dla Izabeli Stelmańskiej!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *