TALLINN przezmorze.pl

I tak po trzygodzinnej podróży promem z Helsinek dotarliśmy do Tallinna, do Estonii. Przypomnę, że podróżując promami, jesteście  w Tax Free i możecie zakupić smakołyki regionalne w korzystnych cenach. Oczywiście jest strefa perfum i kosmetyki-raj dla kobiet jak i raj dla mężczyzn – strefa alkoholi z całego świata. Ostatnim promem płynęło się inaczej, to prom przeznaczony głównie dla osób starszych, dla seniorów, naszych babć i dziadków. Miło się robiło na sercu, jak z radością na twarzy tańczyli do białego rana…. przezmorze.pl

Tallinn jest stolicą Estonii, jednego z najbardziej rozwiniętych pod względem informatycznym krajów świata, powszechnie stosowane dziś wysoko zaawansowane technologie takie jak Hotmail, Skype czy KaZaA powstały właśnie tutaj. Kraj ten znajduje się na 13. miejscu prestiżowej listy Index of Economic Freedom, które wyznacza na podstawie różnych danych najlepsze miejsca do inwestowania i lokowania kapitału na świecie – dla porównanie Polska zajmuje na tej liście 83 miejsce zaraz przed Kazachstanem.

Wyjątkowo niska średnia wieku rządzących krajem polityków powoduję, że kraj jest na wskroś nowoczesny i zinformatyzowany – Estończycy większość spraw mogą załatwiać przez internet – głosowanie, zgłaszanie projektów ustaw, płacenie podatków, transakcje bankowe, a nawet uczestnictwo w sesjach parlamentu.

  • Atrakcje turystyczne
  • Sobór Aleksandra Newskiego, starówka, mury obronne, katedra, Pirita, Kadriorg, pałac Piotra I
  • Ludność
  • 400 tyś. – 30% mieszkańców Estonii
  • UNESCO
  • na listę dziedzictwa światowego starówkę wpisano w 1997 roku
  • Specjalność
  • Vana Tallin – likiery o różnych smakach –piłam, piję, będę piła
  • Naj…
  • Atak hakerów rosyjskich w 2008 roku sparaliżował Estonię na kilka dni, kraj ten ma najwięcej kraterów pometeorytowych na jednostkę powierzchni na świecie, Estonia to potęga informatyzacji – większość spraw z urzędami można załatwić zdalnie Jedynym minusem Tallinna jest tutejszy klimat – nawet latem temperatura rzadko przekracza w mieście 20 stopni, a bliskość morza wpływa na wzmożoną wilgotność powietrza, do tego dodać należy również mroźne i śnieżne zimy. Jednak nawet w tym znaleźć można zalety – częste mgły i fantastyczne zimowe krajobrazy, które coraz trudniej obecnie podziwiać. Tallinn stanowi również jedno z niewielu cywilizowanych miejsc na świcie, gdzie doświadczyć można unikalnego zjawiska białych nocy – więc naprawdę warto zaplanować podróż w tamte rejony, a na pewno nie uda nam się nudzić na miejscu.Jeśli więc Estonia stanowi cel twojej wyprawy – tanie loty do Tallinna to atrakcyjna finansowo zarówno dla weekendowego wyjazdu, jak i na dłuższy pobyt. Koszt z Warszawy to około 300 zł ale ja polecam mój sprawdzony sposób podróżowania : płyń przez morze promami i zwiedzaj stolice tych cudnych krajów… Bałtyk jest urokliwy i jakże zróżnicowany…

Za najtańszy sklep w Estonii uchodzi Säästumarket, czyli jedyna siec sklepów uważana za typowy dyskont, w którym znajdziemy ograniczoną liczbę produktów w niskich (jak na Estonię!) cenach.

Rozsądne ceny powinniśmy znaleźć w dużych marketach, jak Maxima i Rimi, a także w hipermarkecie Prisma (tu znajdziemy oprócz produktów spożywczych chyba cały możliwy asortyment).

Tallin, jako stolica, jest najdroższym miejscem w Estonii – ceny są nawet kilka procent wyższe niż w pozostałych częściach kraju.

W restauracji lub pubie za piwo zapłacimy około 1,5-3,50€, w zależności od lokalizacji i miejsca. W centrum Tallina będzie zdecydowanie drożej niż w małych miasteczkach i poza centrum.

Za kieliszek wina zapłacimy od około 2,5-3€.

Za danie główne w taniej restauracji lub knajpce zapłacimy około 6-11€, w typowej restauracji powinniśmy się szykować bardziej na wydatek 10-20€.

W Tallinie bardzo popularne są różnego rodzaju burgery, zjemy je za 4-6€. Jednym z najpopularniejszych miejsc wśród miejscowych jest burgerownia Dereku Burger.

Oczywiście, podobnie jak w całej Europie, i w Estonii znajdziemy miejsca serwujące kebaby i falafele, w cenie 3-5€.

Bilet jednorazowy w Estonii to koszt około 1,50-2,00€. Jeśli dane miasto oferuje bilety czasowe, powinniśmy zastanowić się nad ich zakupem. Szczególnie, gdy planujemy częściej podróżować.

 

Podróżujmy całe życie, bo bez poznawania i nie oddychasz i nie smakujesz i nie lubujesz …

Kochani Touroperatorzy polecam przezmorze.pl

Ania Ptak –  dziękuje za tą wspaniałą przezmorze.pl przygodę!! Całusy i z nadzieją na następną soon:) KIsskiss

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *